Search
Close this search box.

KOLUMNA – Biti TRENER je privilegija! 

Ideja mi je da kroz ovaj tekst podstaknem trenere koji rade sa mladima da pronadju sebe, da dobro osmisle i pripreme svoju trenersku filizofiju, jel na koji način radite sa mladima tako i direktno utičete na opšti razvoj mlade osobe i tako imate veliku odgovornost!

Zato što ste izabrali da trenirate mlade, to znaci da ste na sebe preuzeli dvostruku ulogu ali i odgovornost – uloga trenera (ucitelj rukometa) i uloga vaspitača mladih ljudi. Obe uloge su jako važne za razvoj  i tesko ih je odvojiti  jer su obe jako odgovorne, složene i treba da budu jedno. One će se u vašem radu neprestano preplitati. Vi ste osoba koja ima veliku “moć“ da pozitivno ali i negativno utiče na živote mladih ljudi.

Za trenera je jako vazno da poznaje rukomet, da ume da uči na svojim greškama. Takodje mora da upotrebi svoja lična i životna iskustva kako dobra tako i loša. Poznavanje sopstvene ličnosti kao i ličnosti mladih ljudi je apsolutno neophodno jel za ’’stvaranje’’ igrača je potrebno da je taj igrač i kompletna ličnost! Jer su mentalne sposobnosti izuzetno važne! Psihologija i pedagogija u radu trenera utiču najviše na razvoj mladog rukometaša kroz ceo proces rada. Neki od psiholoških elemenata na koje treba posebno obratiti pažnju su: subjektivno reagovanje, volja i zalaganje, prevelika zelja za samoisticanjem kao i premala želja. Podnošenje poraza kao i ponašanje nakon pobede, odnos prema treneru, saigračima, protivnicima, sudijama, istrajnost i želja za pobedom, manifestacija treme itd.

Od samog upoznavanja dece sa rukometom kao osnovni cilj se postavlja da dete zavoli rukomet i sport uopšte. Zatim sledi sve ostalo, da ga sportski vaspitavamo, kako dete tako i roditelje. Da dajemo informacije o pravilnoj ishrani, odgovornosti, da se izgradi odnos prema sportu i ponašanju na i van terena, da sama motivacija bude uvek na visokom nivou da kroz sam trenažni proces, takmičenja i život van terena bude posvecen zdravom životu, školi i sportu. Za jačanje karaktera, motiva i slično postoje vežbe koje se uvek moraju raditi i primenjivati kako u trenažnom tako i u takmičarskom prosecu. Ukoliko imate u svom radu sve navedene elemente, sam rad na terenu i obuka će biti mnogo lakša jer sportsko vaspitanje je najvažniji segment u razvoju! 

Jedan od čestih problema na terenu kada je takmičenje u pitanju, jeste da  trenera “povuče“ rezultat, tu se misli na određene taktičke zamisli koje nisu prilagođene uzrastu, sam odnos prema deci, sudijama i ostalima. Ovo je možda i najveci problem u radu sa mladima,  pa se tu gubi svaki smisao rada i bavljenja sportom. Moje mišljenje je da bez obzira na tok utakmice treba da budete isti, bez pritiska, bez negativne kritike vec samo da se bavite motivacijom i savetima da nastave dalje, da taktički delujete u skladu sa mogucnostima svoje ekipe. negativni uticaj nikome nije doneo rezultat ni uspešan rad! Svakako ne smemo izostaviti ni sam takmičarski značaj, koji se mora razvijati ali na pravilan način prilagođen uzrastu jer na kraju ostvarenja u svakom sportu pa tako i u rukometnom se vrednuju samo prema ostvarenim rezultatima. Može se zaključiti da je najuspešniji rezultat u radu sa mladima – igrač u seniorima, koji je igrački i ljudski sazreo za sva iskušenja koja ga očekuju.

Treba imati cilj i zadatke u svakoj utakmici, treba voditi racuna o rečima koje upotrebljavate i samom tonalitetu kojim se obracate mladima i da budete primer svima!

Trener mora biti autoritet kod mladih igrača. Autoriteti koji nisu dobri: Sila, dobrota, prošlost, drugarstvo, mudrovanje, podmićivanje, odstupanje itd. Dobri autoriteti: biti realističan, spontan, demokrata, imati smisao za humor, jasni principi, neodstupanje itd. Naravno sve ovo su i same osobine koje su neophodne za uspešan rad. Podsetimo se tri tipa “vlasti trenera“ – Autokratski, demokratski i anarhicni tip. Sasvim sigurno je da  u različitim situacijama je potreban različit tip vlasti. Ukoliko se radi o utakmici ili treningu. Ono što je sigurno, da sprovodjenje jednog istog tipa vlasti trenera predstavlja grešku. Tip vlasti treba da bude prilagodjen zadacima, ciljevima i da bude prilagođen uzrastu.

FER-PLEJ  je nešto što malo ko od trenera podstiče, i samim primerom a on je jako važan u samom vaspitanju koji smo na pocetku spomenuli!

Ne zaboravite na osnovne principe u vaspitanju karaktera: ohrabrivanje, podsticanje i nagradjivanje. Kritike samo u slučaju lošeg ponašanja, nikako ne smete da ih vredjate, ponižavate,  ismevate i ne obracajte im se pogrdnim imenima. A sam pozitivan pristup treningu i utakmici je najvažniji u vaspitanju karaktera!

Što se tiče samog trenažnog procesa najvažnije u radu trenera pri obučavanju je METODIKA, koja se sve manje spominje i primenjuje a to je jedan od načina koji je najvažniji u obučavanju mladih, jer  prva informacija je najvažnija i takvu je najpre usvoje i zadrže.  Posle dobro obučenog tehničkog elementa  nece biti problema, već ce ostati samo usavršavanje i primena istoga. Pravilna tehnika je jako važna ali i sama primena tehnike u igri je važna – TAKTIKA. Neki smatraju da prvo treba da se radi tehnika pa onda taktika u kasnijem periodu. Smatram da je potrebno da se individualna taktika primenjuje odmah uz tehničke elemente,  pri obučavanju tako da primena naučenih tehničkih elemenata tj. individualne taktike u samoj igri ima više smisla! Najčešći  problem kada se gleda utakmica mlađih kategorija je da određeni igrači ne reaguju adekvatno u određenoj situaciji – ne prepoznavanje situacije a to je nedovoljna individualna taktička obučenost i česta pojava.

Važno je spomenuti i razvoj fizičkih sposobnosti. Da bi se usvojio bilo koji tehnički elemenat, mladi igrač mora imati razvijene fizicke sposobnosti pa kroz trenažni proces potrebno je vežbati – razvijati odredjene fizićke sposobnosti koje su predvidjene uzrastu, jer često se desi da mlad igrač ne može da izvede neki pokret jer je nedovoljno razvijen. Razvijati fizičke sposobnosti a NE raditi fizičku pripremu i praviti formu za takmičenje!

Navedeni su važniji elementi  kojih se moramo pridržavati. Ali da bi sve to bilo primenljivo trener mora biti kompletna ličnost, da bude emocionalno stabilan, samosvestan, da ima stav da ceni prave vrednosti i da trazi od mladih samo ono što i sam pruža, da bude pravi primer svima!  Sam odnos prema mladima treba da bude savršen, ni jednog tenutka ne smete dozvoliti da vas vodi negativni uticaji, zato što mlada osoba ne može nešto da ispuni, jer jedno uvek treba da vam je u mislima oni su samo DECA! A vi “stvorite“ vašu filozofiju rada i postanite jedan od najvažnijih osoba kod mladih – Biti TRENER je privilegija! 

 

U Beogradu, 26.11.2021. 

Akim Komnenić

Povezane vesti

TRENER