RUKOMETNI TRENER

Logo

IZ STRUČNOG UGLA – MONIK TIJSTERMAN: „NIKADA NE PRESTANITE DA UČITE“

Monik Tijsterman je jedna od najboljih trenera u holandskom rukometu, trenirajući mnoge žene koje su postale svetske šampionke 2019. kada je bila na čelu poznate holandske rukometne akademije za devojčice u Papendalu. Bila je i prva žena trener u EHF Ligi šampiona za muškarce i Muškom EHF kupu, trenirajući holandske šampione OCI Lavove. Danas je Tijsterman deo Komisije za EHF metode i predavač za EHF Master Coach kurseve – i još uvek radi za Holandsku federaciju.

Zašto ste postali trener?

  • Bilo je to 1991. godine i imala sam samo 21 godinu i imala sam drugu tešku povredu kolena nakon koje je usledila operacija. Doktori su mi rekli: „Prestani da igraš rukomet“. Trebalo mi je vremena da razmislim, ali kada me je bivši selektor holandske reprezentacije Ton van Linder zamolio da postanem trener, pristala sam. Imala sam tada prvi kurs za trenere, a 1992. godine sam počela da radim u Tonovom štabu sa holandskim ženskim timom. Kada je Bert Bouver postao selektor reprezentacije, zamolio me je da napravim novi juniorski tim – i to je bila početna tačka za više od 20 godina rada sa mladima. Nisam imala iskustva ranije, ali moj početak u federaciji je dobro prošao. Kasnije sam bila odgovorna za našu akademiju, zatim trenirala sam muški tim Lavova i bila privremeni trener naše ženske reprezentacije na Svetskom prvenstvu 2021, što je bilo veliko iskustvo, ali sada sam ponovo sa mladima.

Koja je bila glavna razlika između treniranja muških i ženskih igrača?

  • Velika! Ne radi se o intenzitetu treninga – oba pola su navikla da zaista naporno rade. Više se radi o komunikaciji sa igračima. Muškarcima možete reći više stvari na teži način, ali kada se trening završi, gotovo je. Žene su nemilosrdnije, čak i deceniju kasnije, vraćaju se na neke stvari koje sam rekla na jednom određenom treningu ili meču. Pamte sve. Komunikacija je glavna razlika.

Kakav je osećaj obučavati  trenere danas?

  • Mnogo mi znači ako mogu da budem deo njihovog razvoja. Uzbudljivo je videti rezultate onih trenera koje sam trenirala, da rade svoj posao na pravi i uspešan način. Ali nikada se ne radi o kopiranju bilo koga: svaki trener mora da pronađe svoj način i stil treniranja.

Koje veštine su potrebne mladim trenerima?

  • Moraju biti voljni da uče i da se razvijaju. Biti trener je potpuno drugačije nego biti igrač, morate imati dublje razumevanje rukometa i taktike. Potrebno vam je znanje i iskustvo, ali najvažniji faktor je vaša ličnost. Reč je o vašem ponašanju i komunikaciji prema igračima i to je proces razvoja. Zato nikada ne prestanite da učite.

Povezane vesti

TRENER