RUKOMETNI TRENER

Logo

Bilal Suman o projektu “Omasovljenje rukometa u Evropi“

Bilal Šuman, Trener iz BiH koji radi u Koldingu i koji će uskoro postati vlasnik EHF Master trenerske licence, najvećeg zvanja u rukometu, veliki je prijatalj sa Peterom Sorensenom, koji je bio ambasador Evropske zajednice u BiH, a sada je ambasador Evropske unije za UN i radi u Ženevi.

Upravo poznastvo sa Sorensenom, i saradnja direktorom Koldinga Lasse Boesenom mogla bi doneti velike novine u BiH, kada je u pitanju rukomet.

– Boesen je osnovao Street handball i ima licencu EHF i napravio je projekat „Omasovljenje rukometa u Evropi“ i potpisao ugovor sa EHF. Cilj je da se vidi koliko ima igrača starosti do 16. godina, i da se počne u školoma širom Evrope raditi sa igračima do 12 godina, kako bi se što više njih za četiri godine isprofilisali u generaciju do 16 godina. Lase i ja ćemo ići uskoro u Ženevu na sastanak sa mojim prijateljom Peterom, koji želi da pomogne i školama u BiH, kaže Šuman, koji ističe da bi fondovi EU finansirali ovaj projekat omasovljenja rukometa.

– Fondovi EU bi finansirali projekat, a Rukometni savez BiH bi potpisao ugovor sa EHF i projekat bio realizovan i u BiH, tačnije u našim školama. Vrednost projekta je milion eura za četiri godine, a naši treneri bi bili obučavani na seminarima EHF, pa bi onda išli u škole da rade sa decom, kaže Šuman, koji ističe da će učiniti sve BiH postane deo ovog projekta.

– Ukoliko EU prihvati ovaj plan, sigurno da bismo dobili na popularizaciji BH rukometa, a i većina škola bi imala rukometne sekcije, pa bismo imali mnogo veću baza igrača za četiri do pet godina, ističe Šuman i tvrdi da uspeh A reprezentacije u mnogome zavisi od rada sa mlađim kategorijama.

– Upravo na ovakav način rada sa decom u školama donio bi veći broj igrača i za reprezentaciju. Samo dobar rad sa mladim selekcijama donosi uspeh A reprezenatacije. Pogledajte Dansku, Hrvatsku, Francuske i neke druge jače reprezentacije. Nisu uspešne samo u seniorskoj konkurenciji, već i u mlađim kategorijama. Tako da mi u Bosni i Hercegovini moramo imati jasno platformu rada, govori Šuman i ističe da je bitna komunikacija selektora.

– Ako neki igrač treba da igra za stariju kategoriju reprezentacije onda bi selektor npr. juniora trebao da predloži selektoru seniora tog igrača, ili da selektor juniora traži od selektora kadeta savet, kojeg igrača da uzme iz mlađih kategorija.

b_151009094

U osnovi Sidelinesports, kompanija čiji sam zastupnik ima jasne strategije komunikacije o čemu smo govorili i naglasio sam da je komunikacija jedan od vrlo bitnih segmenata funkcionasanja ekipe, završio je Šuman.

A kako Šuman radi odličan posao sa Sidelinesportsom govori i izjava Alfreda Gislasona, trenera Kila.

– Ovo je fenomanaln program. Otkako sam počeo da ga koristim nisam prestao, jer je od velike pomoći i meni i timu u pripremi utakmice.

Povezane vesti

TRENER